Podcast’e kısa bir bakış

Podcast’e kısa bir bakış

Podcast, son yıllarda ülkemizde hızla yükselen bir sosyal iletişim aracı. Podcast; Apple ekosisteminin bize kazandırdığı, iPod ile Casting kelimelerinden türetilmiş bir kavram. Aslında podcast günümüzde hayatımıza giren diğer birçok yenilik gibi bir ihtiyacın sonucunda ortaya çıktı. Podcastin başlangıcı insanların canlı olarak dinleyemedikleri radyo programlarını iPod cihazlarına indirip sonrasında kayıt olarak dinlemelerine dayanıyor. Hepimiz en büyük problemi olan zamana yetişememek yine bir şekilde insanlar tarafından podcast ile çözüldü. Podcast, kısıtlı da olsa video podcast olarak da yapılıyor. Ancak podcastlerin büyük çoğunluğu amatör veya stüdyo ortamında kaydedilen ses kayıtlarının iPod ve türevi cihazlar, telefon, bilgisayar veya tabletler aracılığıyla dinlenmesini ifade ediyor. Podcast dinlemek için artık podcastleri indirmenize gerek yok. Podcast’ler, podcast platformları sayesinde artık internete bağlı cihazlardan doğrudan dinlenebiliyor. Dinlemesi kadar podcast yayıncılığının da kolay ulaşılabilen teknolojiler ile sağlanabiliyor oluşu, podcast ekosisteminin hızlı bir şekilde büyümesine neden oldu. 

 

Podcast dinleyebileceğiniz platformları ve kendi podcastinizi nasıl bu platformlara yükleyebileceğiniz öğrenmek için, podcast platformları ve podcastinizi podcast platformlarına kaydettirmek yazımızı inceleyebilirsiniz. 

 

Podyy Medya Podcast Networküne bağlı podcastleri de dinleyebileceğiniz ve en çok tercih edilen podcast platformları;

 

Spotify

Apple Podcast

Google Podcast

Spreaker

CastBox

Soundcloud

İHeartRadio

Podcast Addict

 

Olarak karşımıza çıkıyor.

 

Podcast Amerika’da yıllardır dinlenen ve podcasterlar için ciddi gelir kaynağı sağlayan bir mecra haline gelmişken ülkemizde özellikle son bir yılda ünlülerin, radyo programcılarının, YouTube ve İnstagram fenomenlerinin de ekosisteme dahil olmasıyla tercih edilen ve popüler hale gelen bir mecra oldu. Nasıl ki YouTube için TV kanallarının internet ortamına aktarılmış hali diyorsak, Podcast için de radyo programlarının internet ortamına aktarılmış hali diyebiliriz. Bence bu iki platform arasındaki en büyük fark YouTube’da daha çok eğlenceye yönelik içerikler tercih edilirken Podcastin görsellik içermemesinin de etkisiyle daha nitelikli içeriklerin ön plana çıkması. Günlük hayatımızda YouTube videosu izlemeden yapamıyoruz. Ancak çoğu zaman YouTube videolarını izlemeyi bırakıp dinlemeye başladık. Bunun ana nedeni videolara odaklandığımızda başka bir işle uğraşamamamız ve zamanımızın bir çoğunu video izleyerek harcamak zorunda kalmamız. Ancak Podcastte herhangi bir işle uğraşırken, seyahat halinde, toplu taşımada ya da araba kullanırken ilgi alanımıza göre dilediğimiz yayınları dilediğimiz zaman dinleyebiliyoruz. Podcast hızla yükselmeye devam ederken, ülkemizde gelir getirmeye başladığında içerik kalitesinin farklı mecralardan gelenler tarafından düşürülecek olması da Podcastler için tehlike olarak gözüküyor. Podcasterların hemen hemen hepsi şu anda birbirine sınırsız destek verirken işin içine para girdiğinde rekabetin çatışma doğurmaması en büyük temennimiz.

 

Türkiye’de podcast akımı aslında söyleyecek birçok şeyi olan ama bunları dile getirmek için uygun mecraları bulamayanlar için uygun bir ortam yarattı. Bu sayede podcast yayıncılığının popülerliği ve bilinirliği hızlı bir şekilde arttı ve artmaya devam ediyor. Tabi bu durum bir süre sonra nitelikli olan yayınların daha çok tercih edilmesi ve yayıncılığın hobi olarak değil de bir öncelik haline gelmesine neden olacaktır. Bu durumların sonucunda niteliğin artması ile birlikte kazananlar dinleyiciler olacak ve daha kaliteli yayınlar arasında seçim yapma şanslarına kavuşmuş olacaklar.

 

No Comments

Post A Comment